Алексашенко Сергій Володимирович

Сергій Володимирович Алексашенко (рос. Серге́й Влади́мирович Алекса́шенко, нар. 1959) — російський економіст, менеджер. Старший науковий співробітник Вищої школи економіки, колишній голова Ради директорів ВАТ «Об’єднана зернова компанія». У 1995–1998 рр. — перший заступник голови правління Центрального банку Росії.

  • Одна справа — чи справляють санкції ефект на економіку Росії? Так, надають. Але якщо ставити питання — чи дозволяють санкції добитися результату, то відповідь буде — ні, не дозволяють.
  • Я нагадаю, що найжорсткіші санкції були введені після збитого Боїнга, коли європейці зрозуміли, що війна прийшла до них, що їхні громадяни гинуть.
  • Можливо, це не санкції зупиняють подальшу агресію, а Путіну самому вона зараз не потрібна.
  • Навіть рух у бік холодної війни сьогодні всіма сприймається як нормальна ситуація.
    І з цим нічого не поробиш, оскільки все впирається в одну людину — Путіна, який очолює Росію і буде керувати країною рівно стільки, скільки захоче. Ніяких надій, що він програє вибори і хтось прийде на його місце, — нема.
    З ним, по-хорошому, треба про щось домовлятися, але проблема в тому, що йому ніхто не вірить, тому що він всіх обманює.
  • Україна не Росія. У вас величезний рівень незалежності олігархів від влади. Скоріше, навпаки — у вас держава багато років залежала від олігархів, що визначали його позицію. Просто «правлячі» олігархи не раз мінялися зі зміною влади.
    У Росії все інакше. Олігархи повністю залежні від Путіна, вони відносяться до власності як до того, чим їм «дали покерувати». І немає жодного олігарха, який відмовиться, якщо Путін йому скаже: хлопець, продай свій бізнес. Ось Євтушенков відмовився продавати «Башнефть» — і відразу всім стало зрозуміло, що за таке роблять. І до речі, в Росії в олігархів немає своїх телеканалів і немає інформаційного рупора.
    Власне, відносини Путіна і олігархів зрозумілі ще з 2001 року, коли Гусинського посадили та відібрали у нього НТВ.
    Тому олігархи ніколи не виступлять проти Путіна і будуть страждати разом з ним.
  • І я хочу звернути увагу, що російська економіка — вона як табуретка — проста, дуже примітивна, але дуже стійка.
    В її основі — експорт сировини, який нікуди не дінеться, бо світу сировина потрібно. Тому при будь-яких умовах Росія буде тупо експортувати сировину. А у нас в експорті 80-85% — це сировина і продукція первинної переробки, така як метали і добрива.
  • Економіка Росії — примітивна.
    І єдине, що на неї може вплинути — це падіння попиту на сировину. А в осяжному майбутньому світовий попит на нафту у фізичному вираженні не знизиться.
    Так, у цих умовах економіка не буде рости, вона буде стагнувати. Але вона не зникне.
  • Але потрібно розуміти, що Путін теж не сидів, склавши руки, ці роки після Болотної.
    По-перше, більш жорстким стало законодавство з точки зору організації мітингів, відповідальності. А ще він посадив 30 чоловік у в’язницю за участь на Болотній. При чому — рядових учасників, ні за що. А адже це — сигнал людям. Люди готові ходити на демонстрації, але не готові, щоб їх за це били кийками і садили у в’язницю.
    Також Путін за ці три роки домігся, що істотна частина активних людей виїхала з Росії, зрозумівши, що не можуть змінити цю країну.
    Тому я поки не бачу ніяких підстав стверджувати, що будуть нові протести.
  • Якщо на території Росії з її розвалом з’являться кримінальні держави, а замість однієї Росії на кордоні з Україною будуть чотири таких держави — навряд чи Україні від цього стане краще.
  • Треба чесно визнати, що частина території України окупована Росією. Окупований і Крим, і Донбас.
  • Але тиск ще може бути посилено. Можна розширити санкції на газові технології. Заборона SWIFT-операцій з Росією також реальна.
    Це буде означати, що російські банки не зможуть працювати на світовому ринку. А компанії російські зможуть, просто для них транзакції стануть дорожче — адже окрім SWIFT є факси, телекси. І до слова, від цього рішення, якщо воно буде, постраждають європейські та американські банки, які від цих методів давно відмовилися, а тепер їм доведеться заново закуповувати техніку, відновлювати підрозділи по факс- і телекс-перекладам, щоб працювати з Росією.
    Але що поробиш, тиск потребує втрат. Альтернатива цьому — нічого не робити. А ті санкції, які є сьогодні — це і є «нічого», як я вже пояснив.